niedziela, 11 listopada 2018

Sztuka to kłamstwo, które pozwala nam uświadomić prawdę



Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić nam  prawdę.

Tytuł wystawy pedagogów i studentów Katedry Działań Interdyscyplinarnych jest parafrazą znanego cytatu Pabla Picassa: Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić sobie prawdę. 

Sztuka zawsze rządziła się własnymi prawami i posługiwała specyficznym językiem pełnym symboli i ukrytych znaczeń. Niektórzy twórczość nazywają rodzajem kuglarstwa, popisami czy sposobem manipulacji. Artyści powinni zatem ponosić konsekwencje swojej pracy i chodzić z coraz dłuższym nosem za to, że kpią sobie z ludzi, nie szanują ogólnie przyjętych prawd. Jednak wszystko tkwi w intencjach. Rzadko twórca chce przekazać światu coś nieistotnego, mało ważnego, nieznaczącego. Niech więc żongluje rozmaitymi sztuczkami i „nieprawdą” tak jak tworzywem, bo dzięki temu udaje mu się, choć trochę, dociec do prawdy, istoty rzeczy, czym w ostatecznym rozrachunku czyni dużą wartość.

Artyści przez filtry własnej, emocjonalnej wrażliwości widzą, odbierają i odczuwają świat więcej, uważniej, głębiej, pełniej. W pracy, używając całego arsenału środków i rodzajów narracji, posługują się często iluzją, przedstawiają coś, co istnieje w rzeczywistości posiłkując się sugestiami i pozorami. Wieloma znaczeniami poruszają wyobraźnię widza, aby ten ujrzał rzeczywistość nieco inaczej niż zwykle ją postrzega, czyniąc sztukę komentarzem  niewygodnych tematów, zazwyczaj wypieranych z własnej czy społecznej świadomości. Chcąc przyciągnąć uwagę, wzbudzić zainteresowanie odbiorców, krytyki czy kolekcjonerów, chcą znaleźć swoją oryginalność, niekiedy podziałać szokiem, stworzyć tajemnicę, zagadkę, sugestię. Sposób komunikowania się artysty z odbiorcą bywa zaskakujący, niezrozumiały, często rodzi niezrozumienie a nawet niechęć. To, co dla twórcy jest codziennością, dla jego odbiorcy może stać się barierą nie do przejścia.   

Różnorodne postawy artystyczne w kontekście relacji mistrz-uczeń prezentuje siedemnastu uczestników wystawy Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić nam  prawdę. Prace studentów ukazują efekty głównych założeń programu dydaktycznego realizowanego w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w obrębie wszystkich specjalności: Projekty Wizualne, Animacja, Techniki Teatralne Filmowe i Telewizyjne, Fotografia i Multimedia.

Programy poszczególnych pracowni podczas kolejnych etapów kształcenia przewidują artystyczne działania na granicy różnych dyscyplin sztuki, w miejscu wzajemnego łączenia i przenikania się rozmaitych mediów, warsztatów, narzędzi i nowoczesnych technologii. Współpraca między pracowniami daje możliwość tworzenia studenckich projektów artystycznych łączących zagadnienia realizowane w pracowniach artystycznych i poza katedrą, w pracowniach zawodowych związanych ściśle z poszczególnymi specjalnościami. Taki charakter kształcenia poszerza pole poszukiwań artystycznych, aktywizuje kreatywność i daje swobodę wypowiedzi. W rezultacie powstają zintegrowane, oryginalne projekty twórcze. „Uniwersalny artysta”, już jako absolwent na polu sztuki, jest gotowy w życiu zawodowym realizować złożone projekty i nie ogranicza się wyłącznie do jednej dyscypliny. Jest przygotowany, aby w sposób  przemyślany, odpowiedzialny i rzetelny swobodnie wyrażać swoją artystyczną osobowość. Obrazuje, „pozoruje”, tworzy iluzje, realizuje wizje, tworzy dając upust wyobraźni i kreując artystyczne światy.

Uczestnikami wystawy jest ośmiu pedagogów Katedry, z których każdy zaprosił do zaprezentowania swoich działań twórczych jednego studenta. Ekspozycja została dodatkowo  wzbogacona o prace dr hab. Aleksandry Gieragi, która jeszcze do niedawna należała do naszego zespołu a obecnie zasila skład nowopowstałego Wydziału Malarstwa i Rysunku łódzkiej akademii.

                                                                         
                                                                     dr hab.Andrzej Michalik prof.nadz.
                                                                     Kierownik Katedry Działań Interdyscyplinarnych

Pracownia Projektów i Działań Rysunkowych
Pracownia Praktyki i Teorii Koloru
Pracownia Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie
Pracownia Kompozycji
Pracownia Interpretacji Druku

Pracownia Obrazu








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz