Kolekcja Instytutu Sztuk Wizualnych na co dzień mieszcząca się w Gabinecie Dyrektor ISW Pauliny Komorowskiej-Birger przy ulicy Wiśniowej 10, tworzona jest przez artystów pracujących i współpracujących z Instytutem.
Kolekcja Instytutu Sztuk Wizualnych – wystawa w Galerii Rektorat od 16.02.2021
Aktualna wystawa plastyczna, która do połowy marca prezentowana będzie w Galerii Rektorat, jest premierową prezentacją Kolekcji Instututu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Daje ona wgląd w szeroki profil artystyczny dokonań pracowników Instytutu, reprezentujących różne dyscypliny sztuk plastycznych – malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, instalacji, performansu i multimediów (w tym z komponentami sztuki wideo), a także projektowania wnętrz i designu. Prezentowaną po raz pierwszy kolekcję w Galerii Rektorat zobaczyć będzie można in statu nascendi. W założeniach, jako żywy organizm, będący odzwierciedleniem rozwoju Instytutu, ma być ona z czasem uzupełniana o kolejne dzieła. Całość w sensie aranżacyjnym wystawa ta budzi skojarzenia z lapidarium – zbiorem stosunkowo drobnych obiektów – fragmentów/cytatów z większych cyklów i mniejszych wersji monumentalnych dzieł, apelując do odbiorcy wielozmysłowo, poprzez bogactwo form i faktur, grę monochromii, barw i transparencji oraz dźwieków ewokowanych przez rytm filigranowych struktur ze szkła. Docelowo ta swoista wizytówka Instytutu, powstała z inicjatywy wicecyrektora dra Marka Lalko, na stałe eksponowana będzie w gabinecie dyrektor prof. Pauliny Komorowskiej-Birger.
W obecnym kształcie Kolekcja Instytutu Sztuk Wizualnych obejmuje prace 21 artystów, w sposób reprezentatywny odnoszące się z jednej strony do ich dorobku, z drugiej zaś przekrojowo wskazujące na wszystkie dziedziny, będące przedmiotem akademickiej edukacji artystycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Prezentowane na wystawie, bardzo różne w swej materialnej naturze i wymowie ideowej, dzieła trudno syntetycznie opisać za pomocą zwartej formuły interpretacyjnej. Wskazują one bowiem na każdorazowo odmienne, indywidualne sposoby artystycznej inwestygacji codziennych zjawisk i doznań współczesnego człowieka, związanych z dociekaniem sensów rodzących się na styku słów i obrazów. Sa one również wyrazem refleksji, choćby nad mechanizmami funkcjonowania reklamy i komunikacji albo przemijaniem – ludzkiego istnienia i tworzonych przez człowieka struktur społecznych czy urbanistycznych. W tym sensie Kolekcja Instytutu Sztuk Wizualnych jest nie tylko dokumentem dyskursu na temat granic poszczególnych dyscyplin sztuki oraz granic sztuki i codzienności. Koncypowana jest również jako zaproszenie widza do dialogu na temat tego, co przeżywane w sposób bardzo osobisty, a jednak mimo wszystko komunikowalne i zrozumiałe jako uniwersalne doświadczenie – emocji, etyki, estetyki, ergonomii czy ekologii.
Lidia Głuchowska
Kuratorzy:
dr Marek Lalko, dr Lidia Głuchowska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz